-
by Kinga
Leasing to wygodny sposób finansowania różnych aktywów – zarówno samochodów osobowych i dostawczych, maszyn rolniczych, jak i sprzętu wodnego. Osoby zainteresowane tym tematem zadają sobie zazwyczaj jedno, jednak bardzo ważne, pytanie: jaki jest koszt leasingu w przypadku jednostek pływających? Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, bo ostateczna cena zależy od kilku czynników – m.in. wysokości opłaty wstępnej, okresu finansowania czy wartości końcowej. W tym artykule odpowiadamy, ile kosztuje leasing i co kształtuje jego ostateczną cenę. Zapraszamy do przeczytania!
Jak duży jest koszt leasingu? To zależy od kilku czynników…
Jak wspomnieliśmy, koszt leasingu sprzętu wodnego zależny jest od pewnych czynników. Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę i który w dużej mierze determinuje wysokość rat, jest wartość finansowanego sprzętu. Zwykle jest ona oparta na jego wartości rynkowej, a w przypadku nowych jednostek – jest to cena detaliczna proponowana przez producenta lub dostawcę. Jeśli przedmiotem leasingu jest sprzęt używany, pod uwagę brany jest jego wiek oraz stan, a także aktualne warunki rynkowe.
Na to, ile kosztuje leasing, wpływ ma również wysokość opłaty wstępnej, czyli tzw. czynszu inicjalnego. Leasingobiorca wpłaca pewną kwotę, która stanowi jego wkład własny i jest zabezpieczeniem w sytuacji niewywiązywania się z umowy. W Marine Leasing opłata wstępna wynosi od 10 do 45% wartości sprzętu. Zazwyczaj ustalana jest ona na podstawie możliwości finansowych firmy starającej się o leasing i ma przełożenie na wysokość miesięcznych rat – wniesienie wyższej opłaty inicjalnej może odpowiednio zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań.
Całkowity koszt leasingu może się różnić w zależności od długości trwania umowy leasingowej. Chociaż dłuższy okres finansowania oznacza zwykle niższe raty miesięczne, to warto pamiętać, że przy zawieraniu długoterminowych umów konieczne jest dłuższe płacenie odsetek, a to wpływa na końcowy koszt leasingu. Zaletą tego rozwiązania jest jednak niższa cena wykupu jednostki po jej wygaśnięciu, choć po 6 latach jest to jeszcze 26% wartości początkowej przedmiotu.
Czym jest wspomniana cena wykupu? To wartość końcowa (resztkowa) używanego sprzętu po zakończeniu jego finansowania, za którą leasingobiorca może go odkupić od leasingodawcy. Cena wykupu ma wpływ na wysokość miesięcznej raty – im jest większa, tym rata jest niższa. Odkupienie jednostki po upływie terminu obowiązywania umowy nie jest jednak koniecznością i można ją zwrócić firmie leasingowej. Należy nadmienić, że opcja wykupienia sprzętu jest przeważnie bardzo korzystna, ale możliwa jedynie w przypadku leasingu operacyjnego.
Ile kosztuje leasing i co jeszcze może być brane pod uwagę przy określaniu wysokości rat?
Na wysokość miesięcznych rat leasingowych wpływ mogą mieć także opłaty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie, serwisowanie sprzętu oraz wysokość kosztów amortyzacyjnych czy administracyjnych. Czasem to, ile kosztuje leasing, odzwierciedla obecne warunki na rynku, dostępność sprzętu wodnego czy popytu. Leasingowanie nowych jednostek może być więc droższe nie tylko ze względu na ich wartość, ale także większe zainteresowanie ze strony leasingobiorców.
Przed zawarciem umowy leasingowej bardzo ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi jej zapisami i postanowieniami, aby być świadomym tego, za co i ile płacimy. Niektóre firmy leasingowe przewidują także możliwość negocjowania warunków leasingu lub oferują swoim klientom korzystne rabaty.
Odstąpienie od umowy leasingowej i związane z tym koszty
Czy możliwe jest odstąpienie od umowy leasingowej? Jeśli umowa zawiera zapis o możliwości jej wypowiedzenia, to jest to możliwe w porozumieniu z firmą leasingową. Jednak w takiej sytuacji wystąpić mogą pewne komplikacje.
Przede wszystkim, rozwiązanie umowy może wymagać od leasingobiorcy spłacenia wszystkich rat (zarówno tych zaległych, jak i tych pozostałych do końca umowy), zwrócenia przedmiotu leasingu oraz zapłacenia kary za wcześniejszą rezygnację. Nagromadzenie wysokich kosztów jest najczęstszym powodem, dla którego leasingobiorcy dotrzymują terminów zawartych w umowie i nie zrywają jej przed dniem wygaśnięcia. Alternatywnym rozwiązaniem dla odstąpienia od umowy jest przeprowadzenie jej cesji, czyli przepisania leasingowanego sprzętu na inny podmiot lub renegocjacja warunków leasingu.
Czy firma leasingowa może odstąpić od umowy? Firma leasingowa również posiada swoje prawa i w przypadku, gdy leasingobiorca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, może ją rozwiązać. Dotyczy to głównie zaległości w spłacaniu rat oraz użytkowania przedmiotu leasingu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Leasingodawca musi więc posiadać solidne podstawy, aby wypowiedzieć umowę swojemu klientowi.
Jaki jest koszt leasingu? Podsumowanie
Jak widać, na koszt leasingu wpływa kilka ważnych aspektów, dlatego określenie jego ceny końcowej jest możliwe w dużej mierze szacunkowo. Każdy leasingobiorca może zdecydować się na inne warunki, wybrać inny sprzęt wodny, określić preferowaną długość umowy czy wnieść niższą lub wyższą opłatę inicjalną. Dla każdego z nich wysokość miesięcznej raty, a także końcowy koszt leasingu, będzie więc różny.
Wszystkie osoby zainteresowane leasingiem jednostek pływających zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu omówienia szczegółów oferty. Naszym klientom oferujemy bogaty wybór maszyn, atrakcyjne warunki leasingu, przejrzystość zawieranych umów oraz profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu.